Muğla’da Gezilecek Yerler Listesi

Antalya ile birlikte ülkemizin turizm başkentlerinden biri olan Muğla gezilecek ve görülecek yerleri ile tam bir cennet konumundadır. Gerek tarihi gerek turistik yerlerin yerli ve yabancı herkes tarafından görülmesi gerekir. Hatta doğal güzellikleri bile tek başına görülmeye değer niteliktedir. Muğla ilimize bir gezi planlıyorsanız Muğla’da gezilecek yerler listesi mutlaka ihtiyacınız olacaklardan birisidir. Elbette konaklayacağınız, yemek yiyeceğiniz ya da kahvaltı edeceğiniz de yerler bu gezinizde önemli birer unsur olacaktır.

Muğla gezilecek yerler listesi konulu bu yazımızda konaklama ve yemekle ilgili yalnızca ipuçlarına değineceğiz. Bu yazının odak noktası hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dolu olan Muğla şehrimizin en önemli yerlerini tanıtmaktadır. Dalaman, Fethiye, Bodrum, Datça, Marmaris ve Köyceğiz gibi önemli ilçelerine dağılmış halde bulunan gezilmesi gereken pek çok yer bulunur.

Fethiye Gezilecek Yerler

Muğla denilince akla gelen ilk ilçelerden birisi de şüphesiz Fethiye olacaktır. Muğla gezilecek yerler listesi içinde yer alan çok sayıda doğal ve tarihi yerlere sahiptir. Ölüdeniz ile başlayan farklı bölgelerdeki doğal güzellikleriyle Fethiye, sadece Muğla’nın değil Türkiye’nin en güzel ilçelerinden birisidir.

Göcek

Her şehrin bir simgesi vardır ya hani işte Muğla’nın da simgesi Göcek olmalı! Marinası, çarşısı, mimari yapısı ve harika deniziyle Göcek’e mutlaka uğramalısınız. Vaktiniz varsa tekne turu yaparak birçok koy ve adaya giderek tatilinize renk katabilirsiniz. Tekne turu genellikle saat 10.00’da başlayıp 16.00’da sona ermekte.

Kelebekler Vadisi

Bunların da en başında gelenlerden biri Kelebek Vadisi olacaktır. Fethiye ilçe merkezine 23 km, Muğla il merkezine 140 km mesafede bulunan Babadağ eteklerinde kuruludur. Özellikle kamp yapmak isteyenlerin tercih ettiği kelebekler vadisi, ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

Ölüdeniz

Fethiye turistik yerler arasında en ünlülerden birisi de Ölüdeniz bölgesidir. Kumburnu plajından başlayan muhteşem bir koya ev sahipliği yapan Ölüdeniz beldesi, yerli ve yabancı her yıl çok sayıda turistin uğrak mekanlarından birisidir. Yolunuz Ölüdeniz’den geçiyorsa mutlaka teleferik ile Babadağ’a çıkıp manzaranın tadını çıkartabilir; adrenalin meraklısıysanız da paraşütle atlama yapabilirsiniz.

Yeşil Vadi

Turistik gezilerinde doğal güzellikleri daha çok tercih edenler için Fethiye ilçesinin bir Yanıklar köyünde bulunan Yeşil Vadi önerilebilir. Fethiye’ye 20 km. mesafede bulunan Yeşil Vadi Park Alanı, bir doğa gezintisinin yanında enfes kahvaltı lokantaları ve konaklama tesisleriyle de hizmet veriyor.

Likya Yolu

Trekking de denilen doğa yürüyüşlerini sevenler için belki de Türkiye’deki en eşsiz seçenek yine Fethiye ilçesinde bulunuyor. Muğla’da gezilecek yerler arasındaki hem tarihi bir gezinti hem de doğayla iç içe olma imkanı sağlayan Likya Yolu, Antalya’ya kadar devam etmektedir. Tarihi bir yol olan Likya yolu üzerinde çeşitli kamp alanları, plajlar, konaklama tesisleri ve lokantalar bulmak mümkündür. Uzun bir yürüyüş olacağından şüphe yoktur.

Gizlikent Şelalesi

Şahin Tepesi’nin dibinde gerçekten de bir gizli kent vardır. Ülkemizin saklı cennetlerinden birisi olan Gizlikent Şelalesi, Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlıdır. Fethiye merkeze yaklaşık 45 km olup, Antalya-Muğla il sınırında yer almaktadır. Bir vadi içerisinde yemyeşil ormanlar arasında gizlenmiş olan şelale, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor. Doğa ile iç içe, şehirlerin stres ve gürültüsünden birkaç saat geçirebilir, dilerseniz doğa yürüyüşleri bile yapabilirsiniz. Aynı zamanda çay bahçelerinin servisleri ile huzurunuzu artırmak mümkündür.

Bodrum Gezilecek Yerler

Genellikle otelleriyle ön plana çıkan Bodrum ilçesi de Muğla’da gezilecek yerler listesine önemli katkılar yapar. Yine hem tarihi hem de turistik yerlerin ön plana çıktığı Bodrum gezilecek yerleri ile hem gözlere hem de hikayelerinize hitap edecek.

Bodrum Kalesi

Tam ismi Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak geçmektedir. 15. Yüzyılın başında inşa edilen kale, 1960 yılında Sualtı Arkeoloji müzesi olarak da faaliyet göstermeye başlamıştır. Bodrum ilçe merkezinde bulunan ve çarşıdan yürüyerek ulaşılabilen kale, Saint Peter Kalesi adıyla inşa edilmiş ve sonrasında uzun yıllar Osmanlı topraklarında kalmıştır.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Bodrum gezilecek yerler arasında yine ilçe merkezinde bulunan önemli bir seçenektir. Bir müze olmasının ötesinde Sanat Güneşi olarak bilinen Zeki Müren’in son günlerini geçirdiği evdir. 2000 yılında müzeye dönüştürülmüş ve özellikle yerli turistlerin çok fazla ilgisini çekmektedir.

Antik Tiyatro

Milattan önce 4. Yüzyılda inşa edilen Bodrum Antik Tiyatrosu, dönemin Roma İmparatorluğu izlerini taşımaktadır. Amfi şeklinde inşa edilmiş ve günümüze gelene kadar birkaç kez restore edilmiştir. Yine de içinde tarihin kokusunu almak hala mümkündür.

Orak Adası

Bodrum’a kadar gitmişken bir tekne gezintisi yapmadan olmaz. Gökova körfezi içerisinde yer alır. Herhangi bir yerleşime ev sahipliği yapmayan ada, doğasıyla görülecek yerler arasındadır.

Muğla Gezilecek Yerler

Bodrum ve Fethiye dışında daha tam 11 ilçesi olan Muğla gezilecek yerler konusunda ise onlarca farklı seçeneğe daha sahiptir. Bunlar arasında Dalaman, Datça ve Köyceğiz ilçelerinin ön plana çıktığı söylenebilir.

Dalaman Gizli Vadi

Turistik yerleri diğer ilçelere göre biraz daha geri planda kalmış gibi görünen Dalaman ilçesinin doğal plajları dünyaca ünlü olup, ülkemizde fazla bilinmemektedir. Plajlarının yanı sıra, ilçe merkezine 12 km. mesafede yer alan Gizli Vadi, konuklarına eşsiz bir doğa tatili sunuyor. İçerisinde bulunan restoran ve çay bahçelerinde keyifli vakit geçirirken, eşsiz ve birbirinden güzel ağaç ve çiçek türlerinin arasında bulunacaksınız.

Oktapolis Antik Kenti

Yine Dalaman ilçesinde bulunan ve Muğla’da gezilecek yerler listesi içindeki tarihi mekanlardan birisidir. Likya uygarlığı tarafından inşa edildiği bilinen ve Latince karşılığı Sekiz Şehir olan Oktapolis antik kenti, ziyaretçilerine binlerce yıl öncesinin havasını soluma imkanı sağlıyor.

Yukarıda sayılanlar haricinde Muğla gezilecek yerler listesi şöyle sıralanabilir:

– Dalaman Çayı

– Gökçeler Kanyonu (Milas)

– Turgut Şelalesi (Marmaris)

– Yuvarlak Çay (Köyceğiz)

– Toparla Şelalesi (Köyceğiz)

– Azmak Nehri (Ula)

– Sedir Adası (Marmaris)

– Can Yücel’in Evi (Datça)

– Labranda Antik Kenti (Milas)

– Yediler Manastırı (Milas)

– Marmaris Kalesi

– Kaunos Antik Kenti (Dalyan)

– Kayaköy (Fethiye)

– Halikarnas Mozolesi (Bodrum)

Muğla’da önerilen kahvaltı mekanları başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir