Minimalist Yaşama İdeal Örnek: Tiny House

Tiny House Nedir?

Sade bir yaşam felsefesi olarak adlandırılan Tiny House, işlevsel olarak kullanışlı, fazla yer barındırmayan, doğa ile iç içe yaşamayı arzu eden kişiler için tasarlanmış küçük bir ev modelidir. Bu ev modeli küçük olmasına rağmen ihtiyaç duyulan pek çok eşya ve malzeme içerisinde barındırmaktadır. Bir evin ihtiyacı olan her şey bu tarz ev modellerinde bulunmaktadır.

Mimarisini incelediğimizde bu tarz evler doğal ve estetik bir görünümdedir. Huzur dolu ve sakin bir yaşam arzulayan kişiler için ayrıcalıklı bir ev tasarımına sahiptir.

Yılın tüm zamanlarında konforlu ve güvenli bir yaşam mekanizması Tiny House evleri ile mümkündür. Görsellik ve kullanım açısından muhteşem tasarımda olan bu evler maliyet açısından da oldukça ekonomiktir. Standart evlere göre daha uygun fiyatlara satın alabileceğiniz ev modelleridir.

Doğa ile yaşamayı temel felsefe edinen kişiler için bu tarz evler idealdir. Evlerin iç dekoruna baktığımızda konforlu ve kullanışlı bir yaşam merkezi karşımıza çıkar: Evin içerisinde bir adet küçük mutfak, banyo ve tuvalet, oturma odası, yatak odası gibi kısımlar bulunur. Gereksiz hiçbir ayrıntı bu tarz evler içerisinde yer almaz. Fazlalıklardan arındırılmış bir dünyanın kapılarını aralamak isteyenler için en ideal ev tasarımlarıdır.

Tiny House Çeşitleri

Farklı pek çok tasarımda yapılandırılan Tiny House çeşitleri genelde iki çeşit olarak karşımıza çıkar: Sabit ve mobil tarz olarak bu tarz evler tasarlanır. Sabit olanları için size ait olan bir arsaya ev yaptırabileceğiniz gibi satın da alabilirsiniz. Mobil tarz olanları ise çekici vasıtası ile istediğiniz yere taşınabilen karavan tarzı modellerdir. Bu tarz modellerin en büyük özelliği özgürce istediğiniz yere evi konumlandırabilmenizdir. Tekerlekli olarak tasarlanan bu tarz evleri yaşamak istediğiniz yere götürebilirsiniz.

Mimari ve teknik tasarım konusunda bilginiz varsa kendiniz de arsanıza Tiny House yapabilirsiniz. Ancak bunun için profesyonellik gerekmektedir. Çatı, yalıtım ve diğer evin ihtiyaçları için gerekli altyapıyı bilmeniz gerekmektedir. Dayanıklı malzemelerle evin inşa edilmesi önemlidir. Bu konuda teknik bilgisi olan kişiler kaliteli bir Tiny House modeli tasarlayabilirler.

Tiny House Kaç Metrekarelik Yere İnşa Edilir?

Minimalist yaşam felsefesini tema edilen Tiny House tasarımları estetik bir mimari olarak karşımıza çıkar. Sadeliği amaç edinen ve gereksiz tüm fazlalıkları arındırarak ihtiyacınız olan araç gereçlerle yaşamayı öğrenmenize yardımcı olan bu tarz evler için küçük bir alan yeterlidir.

Tiny House’lar 6 ila 30 metrekare arasında değişmektedir. Büyüklüğünü ihtiyaçlarınıza göre değiştirmeniz mümkündür.

Küçük bir yaşam merkezi tarzında olan bu tarz evlerde konforlu ve elit bir yaşam sürdürebilirsiniz. Şehrin karmaşasından kurtulmak istiyorsanız Tiny House’lar tam size göre! Doğayı iliklerinize kadar özümseyerek ve dingin bir yaşam sürmeyi arzu eden kişiler için harika tasarımda yapılardır.

Modern Yaşamı Küçük Bir Alana Sığdırabilirsiniz

Modern yaşam, konforlu hayattan vazgeçemeyenlerin tercihidir. Modern yaşam çağın gerektirdiği enerji ve hareketliliğe kapılarak gitmek değildir. Hayalini kurduğunuz sakin ve huzurlu yaşamdan vazgeçmeden de kendinize modern bir dünya oluşturabilirsiniz. Tiny House yapıları konforlu yaşam stilinden vazgeçmeden minimalist hayatı kucaklayan bir yaşam felsefesidir. Bu tarz evlerde gereksinim duyduğunuz pek çok şeyi bir arada bulabilirsiniz. Modern yaşamı küçük bir alana sığdırarak tüm fazlalıklardan kurtulmanın mutluluğunu yaşamanız mümkündür.

Günümüzün modern çağında kaliteli bir yaşam sürebilmek için çok çalışmamız gerekebilir. Bu hızlı yaşama ayak uydururken huzur ve mutluluğunuzdan bazen taviz vermeniz gerekebilir. Kendimizi dinlemek istediğimizde ve sakin bir yaşamı arzuladığımızda doğada tasarlanan bu tarz evler yardımımıza koşar. Alışmış olduğumuz yaşam alışkanlıklarını değiştirmeden konforlu ve dingin bir hayat yaşamamıza olanak sağlarlar.


Nerelere Tiny House İnşa Edilebilir?

Tiny House tasarımda evlerin iki çeşit tasarımda olduğunu belirtmiştik: Bu tarz evler tekerlekli ve sabit olarak inşa edilmekte. Tekerlekli olanları Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamındadır. Bu tip evlerin plaka ve ruhsatları bulunur. Bu bakımdan farklı mercilerden yeniden izin almaya gerek kalmaz. Ruhsatlı ve plakalı oldukları için çekme karavan niteliğindedirler. İmarlı bir arsaya konulabilirler. Tıpkı diğer özel araçlar gibi park etme konumundadırlar. Ancak ticari maksatlı park edilenleri farklı bir yasaya tabi tutulabilirler. Turizm teşvik kanunu kapsamında ticari amaçlı olarak bu tarz evler kullanılacaksa gerekli hükümlere tabi olunmaları gerekir. Bu hükümlerden birisi de Turizm işletmenliği sertifikasına sahip olmaktır. Yani ticari amaçla bu tarz evleri kullanmak isteyenler bu sertifikayı almak zorundadır.

Tiny House satın almak istediğinizde diğer araçlar için uygulanan hukuki süreçler bu tarz tasarımlarda da işlemektedir. Plakalı ve ruhsatlı bir şekilde evi satın alarak kullanabilirsiniz. Çekme karavan niteliğinde olan bu tarz evleri kullanırken hangi amaçla kullanacağınız önemlidir. Plaka ve ruhsatları olduğu için imarlı bir arsaya ya da arazi üzerine rahatça inşa edilmeleri mümkündür.

İçerik önerisi: Bungalov ev nedir?

Tiny House siyah örnek

Tiny House Evler Yasal mı?

Tiny House evler ev kapsamında değil araç kapsamda değerlendirilecekleri için Karayolları Trafik yönetmeli kapsamındaki kurallara tabi tutulurlar. Ruhsatlı ve plakalı olarak çekme karavan niteliğinde olan bu tarz evlerin kullanımı yasaldır. Aynı diğer taşıtlar gibi yönetmeliklere tabi olurlar. Ruhsatlı oldukları için farklı bir yerden yeniden izin almaya gerek kalmadan kullanılırlar. Fark edildiklerinde Tıpkı diğer araçlar gibi hükümlere tabi tutulurlar.

Bu tarz evler taşıt hükmünde değerlendirilse de motorlu olmadıkları için herhangi bir vergiye tabi tutulmazlar. Araç statüsünde oldukları için muayenelerinin periyodik aralıklarla yapılması gerekir. Karavanınızı kullanmayacaksanız plakanıza trafikten kaldırabilirsiniz. Bu sayede muayene ücreti ödemekten de kurtulabilirsiniz.

Tiny House Evlerin Satışı Zor mudur?

Diğer araçlarda olduğu Tiny House satışı yasal prosedürler çerçevesinde gerçekleşebilmektedir. Piyasada çok rağbet gören ürünler olduğu için alım satımları çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Oldukça kullanışlı ve konforlu olmaları hem alımlarını hem de satımlarını rahat bir şekilde gerçekleştirmektedir. Minimalist yaşam felsefesini seven pek çok kişinin tercih ettiği modern evlerdir.

Tiny House Evler Depreme Dayanıklıdır

Bu tarz evlerin en önemli özelliklerinden birisi de güvenli olmalıdır. Boyutlarının küçük olması deprem açısından da risk faktörünü ortadan kaldırmaktadır. Güvenli bir yaşam alanı sunan bu tarz evler pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Ülkemiz deprem kuşağında yer aldığı için bu tarz evlere de rağbet olabilmektedir. Ailesi ya da sevdikleri için güvenli bir yaşam merkezi tercih edenler için ideal yapılardır.

Tiny House Evlerde Yaşamanın Avantajları

Şehrin karmaşasından ve gürültüsünden kurtulmak isteyen kişiler kalabalık yerler yerine daha sakin alanları tercih etmektedir. Doğayı kucaklaşmayı özleyen pek çok kişi Tinyg House ev tasarımları konusunda ısrarcıdırlar. Bu tarz evlerin hayatımıza kattığı pek çok avantaj söz konusudur. Bu avantajları sıralayacak olursak şunları söyleyebiliriz:

  • Diğer ev tasarımlarına göre Tiny House’ların yapımı çok daha ucuza gelmektedir.
  • Kişiye özgür yaşamın kapılarını aralaması bakımından bu tarz evler tercih edilir. Hem ev hem de araç niteliğinde olması kişilerin özgürlük içgüdüsünü uyandırmaktadır. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde bulunmanın lüksünü yaşatan tasarımlardır.
  • Küçük boyutta oldukları için deprem açısından güvenlidirler. Ülkemiz deprem kuşağında yer alan ülkelerden birisidir. Her an depremle karşılaşma riskimiz bulunmaktadır. Büyük betonarme yapılar usulüne uygun yapılmadığı takdirde risk taşımaktadır. Tiny House’lar deprem açısından kaygılarımızı giderecek nitelikte sağlam yapılardır.
  • Hızlı ve hareketli yaşam stilinden dingin ve huzur dolu bir yaşama kollarınızı açmanıza yardımcı olur.

Tiny House Akımı

Sade ve doğal bir yaşam felsefesini amaç edinerek tasarlanan Tiny House yapılar sayesinde arzuladığınız yaşama kavuşabilirsiniz. Daha az masrafla ve çevreye zarar vermeden huzurlu bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Batı ülkelerinde bir akım olarak bu tarz evler tasarlanmaya başlanmıştır. Diğer pek çok ülkeye de bu akım sıçramış ve çok sayıda kişi hem güvenli ve ekonomik oldukları için hem de huzurlu bir yaşam felsefesini garantili ettikleri için Tiny House evleri tercih etmektedir. Huzur, doğal yaşam, konfor ve daha pek çok faktörleri bir arada bulunduran bu tasarımlar sayesinde ideal bir yaşam alanına en iyi şekilde sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir